MSZE  ŚWIĘTE

 

niedziele i święta

7:30, 10:00, 12:00, 17:00

w tygodniu
7:00 12:00 18:00 (1V-31X) 
7:00, 17:00 (1XI-30IV)

Main Menu

Licznik odwiedzin

DzisiajDzisiaj1776
WczorajWczoraj3717
WszystkieWszystkie4111445

Dla Krwiodawców

Partnerzy Sanktuarium

Fundacja KGHM

 Powrót do strony głównej

 Znalezione obrazy dla zapytania psb mrówka logo

Podobny obraz

Bazylikę rozświetla


Materiał filmowy zrealizowany przez "Już Wiesz 24" - wyk. Andrzej Pawlukiewicz

Naprawa uszkodzonego dachu oraz konserwacja fresków w Kościele pw. Św. Józefa, wymiana pokrycia dachu na budynku klasztoru, dalsze prace w bibliotece klasztornej, konserwacja organów Michała Englera, a także konserwacja kolejnych obrazów w Letnim Pawilonie na Wodzie. To wszystko uda się zrealizować dzięki dofinansowaniu w ramach konkursu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na ochronę zabytków.

Przychylność zyskało sześć wniosków złożonych w ramach pierwszego naboru, tak duże wsparcie udowadnia, że krzeszowski kompleks jest jednym z najważniejszych zabytków na mapie Polski. Wszystkie prace zostały dofinansowane kwotą 1,9 mln złotych, ale zarówno skala potrzeb jak i wartość zabytku jest olbrzymia.

Warto przypomnieć, że Pocysterskie Opactwo w Krzeszowie to światowej klasy zabytki wpisane na prestiżową listę Pomników Historii. Opactwo nazywane Europejską Perłą Baroku ściąga w swoje progi ponad 120 000 turystów i pielgrzymów rocznie. Duchowa stolica Dolnego Śląska jest jednocześnie ważnym punktem turystyczno-kulturalnym, to jedyny obiekt sakralny w Polsce, który proponuje odwiedzającym tak szeroki zakres możliwości zwiedzania, proponuje liczne koncerty, zjazdy i wydarzenia.

Najważniejszym dofinansowanym zadaniem jest wymiana dachu na Kościele pw. Św. Józefa, został on zerwany na skutek silnego wiatru 30 listopada 2018 roku. Dach został zabezpieczony, jednak ze względu na unikatowe freski znajdujące się wewnątrz, których sama konserwacja została także dofinansowana, musi on zostać czym prędzej wyremontowany. Wspomniane freski to ogromne dzieło "śląskiego Rembrandta" Michała Willmanna. Cała świątynia, jej ściany i sklepienie to malarskie arcydzieło, często jest ona nazywana przez odwiedzających "drugą Kaplicą Sykstyńską".

W Bazylice Mniejszej, sąsiadującej z wyżej opisanym kościołem, odbędzie się kolejny proces konserwacji zabytkowych organów Michała Englera. Instrument ten posiada 2690 grających piszczałek, 50 registrów, 3 manuały i klawiaturę pedałową. Unikalnością instrumentu jest fakt zachowania substancji zabytkowej, z czasów budowy zachowało się ponad 95% oryginalnych części! Organy Englera rozbrzmiewają w lipcu i sierpniu w ramach corocznym Letnich Koncertów Organowych "Muzyka Dawnych Mistrzów", w te miesiące każdego dnia można brać udział w bezpłatnych koncertach, które odbywają się o godz. 11:00 i 13:00. Nadchodzące koncerty zabrzmią więc w jeszcze lepszej jakości.

Remonty będą także kontynuowane w części klasztornej, zamieszkiwanej w aktualnym czasie przez Siostry Benedyktynki. Poza tym swoją świetność odzyskają także kolejne obrazy znajdujące się w charakterystycznym Letnim Pawilonie na Wodzie, jedynej takiej drewnianej konstrukcji w Europie. 

Wielkie podziękowania należą się Panu Premierowi Piotrowi Glińskiemu jak również Pani Minister Marzenie Machałek - poseł ziemi kamiennogórskiej - za zrozumienie i wsparcie przy ubieganiu się o dotacje.

 

 jt

OBSŁUGA  PIELGRZYMA

 

maj - październik
9:00 - 18:00

listopad - kwiecień
9:00 - 15:00

 

+48 75 742 32 79

For tourist


Trasa rozszerzona


Oferta dla szkół

Partnerzy Instytucjonalni